Yeni Windows 10 Akıcı Tasarım Simgeleri

Her zaman düzgün gitmese de, Windows bir değişim döneminden geçiyor. Bu sadece Windows 10’un geliştirilmesi ve sunulması, kırılması gibi değil, Microsoft da işletim sisteminin gerçek imajını değiştirme sürecindedir. Windows 10 UI’nin parçalarında ve parçalarında görünmeye başlayan yeni Akıcı Tasarım dilini geliştirdi. Şimdi şirket eski Windows 8 dönemi simgelerini daha fazla renk ve biraz daha derin bir şey için değiştirmeye başladı.

Apple’ın hala skeuomorfik estetikle flört ettiği bir dönemde Microsoft, ultra minimalist tasarımıyla başını çevirdi. Bu öğeler büyük ölçüde Windows 8’in düz stilinde ve tek renkli simgelerinde görüldü, ancak Windows 10’a da taşındı.

Yeni Akıcı Tasarım, aşırıya çıkmayan bir miktar minimalizm düzeyini koruyan bir yöne doğru kaymayı işaret ediyor. Eski düz tek renkli simgelerle ilgili en büyük sorun, Microsoft’un kontrolünde olmadığı uygulamalar tarafından kullanılan renkli görüntülerle tutarsız olmalarıydı. Bu sadece görsel olarak sarsıcı değil, aynı zamanda simgeleri hızlı bir şekilde tanımlamayı daha da zorlaştırdı.

Microsoft’un tasarım ekibi, yeni simgelerin tasarımında yol bulmanın nasıl yol gösterici bir ilke olduğunu anlatıyor. Ayrıca, tam serpilmeden bir miktar derinlik hissi eklemek için renkleri serpiştirirken önceki simgelerden tanıdık görsel ipuçlarını korumayı seçtiler.

Bu simgeler Windows 10’a giderken, kullanıcıların Android ve iOS için Microsoft uygulamalarında görecekleri simgeler de olacak. Posta ve Takvim uygulama simgelerini güncelleyen ilk toplu iş Hızlı Halka İçerisine sunuluyor. Bunu Clock, Alarm ve Calculator gibi diğer yerleşik Microsoft Store uygulamaları izleyecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir