Twitter Sahte Haberlerle Mücadele Ediyor

Twitter, sahte haberlerin ve yanıltıcı bilgilerin yayılmasıyla mücadele etmek için tasarlanmış yeni radikal yeni özellikleri test ederken, Facebook ile kum arasındaki başka bir kalın çizgi çiziyor.

‘Yeni özelliklerin sızdırılmış bir demosunu’ ayrıntılandıran bir NBC News raporu, Twitter’ın yakında yalan veya yanlış bilgi içerdiğine inanılırsa halk figürleri ve politikacıların tweet’lerine çok görünür etiketler yerleştirebileceğini gösteriyor.

Rapora göre uyarılar topluluk kaynaklı olacak ve Twitter kullanıcılarının “iyi niyetle katkıda bulunmaları ve iyi bir komşu gibi davranmaları” ve “insanların gördükleri bilgileri anlamalarına yardımcı olmak için kritik bağlam sağlamaları” durumunda puan ve rozet kazanmaları sağlanacak.

Topluluk bir tweet’i ‘zararlı şekilde yanıltıcı’ olarak görürse, altına parlak bir turuncu veya kırmızı etiket yerleştirilir ve bu tweet’in görünürlüğünün azalacağını açıklar. Topluluğun tweet’in neden bu şekilde değerlendirilebileceğine dair en iyi raporlar tweet’in altında kalacak. Diğer kullanıcılar da katılmaya davet edilecektir.

Fotoğraf kredisi: NBC News

Rapordaki ekran görüntülerinde, başkan için potansiyel demokratik aday olan Bernie Sanders’ın bir tweet’i gösterilirken, koronavirüs hakkında yanlış bilgi topluluk tarafından da çağrılıyor.

Bir Twitter sözcüsü “Yanlış bilgileri ele almanın ve Twitter’da tweetler için daha fazla bağlam sağlamanın çeşitli yollarını araştırıyoruz” dedi. “Yanlış bilgi kritik bir konudur ve biz bunu ele almanın birçok farklı yolunu deneyeceğiz.

NBC News raporuna göre, araçlar 5 Mart’ta yürürlüğe girecek.

Bizim gibi, sistemin çelişkili görüşlere sahip olanların tweet’lerini devalüe etmek için istismar edilebileceğini düşünüyorsanız, Twitter puan tabanlı sistemin trolleri cesaretlendirmek yerine cesaretlendireceğine inanıyor. Bir kullanıcı tarafından ne kadar çok puan kazanılırsa, oyu etiketlenen tweet’e o kadar çok sayılacaktır.

Elbette Facebook, önde gelen politikacıların ifade özgürlüğü nedenlerini açıklayan ifadelerinin ve reklamlarının olgusal niteliğini polise tartışmayı reddetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir