Sony A6100 incelemesi

Sony, 2014’ün başlarında a6000’i piyasaya sürdüğünden beri giriş seviyesi aynasız kamera kategorisini yönetti. Orijinal a6000 modeli hala sağlam bir performans sergiliyor olsa da, yeni a6100, yükseltmek için en iyi bahaneyi sunuyor: fotoğraf ve videoların konusu. Başka yerlerde, bu kamera a6000’in zaten harika olan yönlerini yükselterek 24 megapiksel görüntülerde renk oluşturma ve ayrıntıyı iyileştirir ve video performansını HD’den 4K’ya yükseltir (ikincisi 30 fps ile sınırlıdır). Tasarımda birkaç pürüzlü kenarı olsa da, a6100 700 $ ‘ın altında profesyonel kalitede performans arayan tüketiciler için en iyi aynasız kameradır.

Sony A6100 fiyatı ve piyasaya çıkış tarihi

Sony a6100, 2019’un sonlarında satışa çıktı. A6100’ün fiyatı 600 dolar (yalnızca gövde) veya 16-50 mm kit lensiyle 697 dolar. Orijinal fotoğraf makinesi gibi eski Sony aynasız fotoğraf makinelerinin yanı sıra bu fotoğraf makinesindeki fırsatları da görmeyi bekleyin Sony a6000, şimdi 16-50mm güçlü zum kiti lensiyle 550 dolar civarında fiyatlandırılıyor. (Sony’nin web sitesinde artık a6000 listelenmiyor, ancak modeller perakendeciler için hala bol miktarda bulunuyor.)

Hangi modeli istediğinizden emin değil misiniz? Sony A6000 vs. A6100 vs. A6300 vs. A6400 vs. A6500 vs. A6600 karşılaştırması yapan en iyi Sony aynasız fotoğraf makineleri sayfamıza göz atın.

(İmaj kredisi: Tom’s Guide)

Kamera kimin için?

A6100, akıllı telefonlarından veya daha eski değiştirilebilir lensli bir kameradan çıkmak isteyen herkes için en iyi kameradır. Ceket cebi veya çantası için yeterince küçük olan A6100, her yere yanınızda götürmek kolaydır. Tam otomatik modda bile iyi görüntü kalitesi yakalar, ancak aynı zamanda ayarları ve seçenekleri daraltmak için önemli bir yetenek sunar. A6100, yeni başlayanlar ve orta seviye fotoğrafçılar veya videografların yeteneklerini geliştirmek için mükemmel bir platformdur – profesyonel seviyeye kadar.

(İmaj kredisi: Tom’s Guide)

Kit lensi ve Sony’nin 18-105mm F4 G OSS zoom’u da dahil olmak üzere çeşitli lenslerle çekim yaptım. Çoğu çekim program modunda çekildi, kamera diyafram açıklığı, deklanşör hızı, beyaz dengesi ve hassasiyeti ayarladı (gürültüyü sınırlamak için genellikle ISO 6400’de kullandım). Görüntüler en yüksek kalite düzeyinde (çok iyi) JPEG olarak çekildi.

Ne sevdim

Neredeyse ileri görüşlü otofokus

Sony, a6000’den beri otofokus sistemini önemli ölçüde geliştiriyor. Sensörün% 84’ünü kapsayan 425 faz ve kontrast algılama noktası olan a6100, Sony’nin AI odaklı, gerçek zamanlı izleme otomatik odaklama teknolojisine de sahiptir.

(İmaj kredisi: Tom’s Guide)

Otomatik odaklamayı test etmek için, San Francisco’nun Golden Gate Parkı’ndaki Stow Gölü’nü ziyaret ederek yüzüp uçup uçan ördekleri ve diğer kuşları yakaladım. AF-Otomatik ve Geniş otomatik odak ayarlarında, kamera neredeyse her zaman kuşların hareketini tanıdı ve onlara odaklanmayı kilitledi.

Bir saniyede, a6100 kuşun hareketini tanır ve bu 1080 / 60p videoda odağı yüzüne kilitler. Daha sonra, kamera bana doğru yüzerken gagasını hızla suya sokan bir kuşa odaklanmaya devam etti.

Hızlı otomatik odaklama aynı zamanda yükselen ve kanatlarını çırptan kuşlar, odaklamayı önceden ayarlamak için zaman bulamadığım beklenmedik eylemler gibi aksiyon fotoğrafları çekmeme yardımcı oldu.

f / 4, 1/320 sn., ISO 200, 18-105 mm F4 G OSS zoom lens (İmaj kredisi: Sean Captain / Tom’s Guide)

A6100 ayrıca kameranın odaklanacağı bir konu belirlemenizi sağlayan gerçek zamanlı izleme özelliğine sahiptir.

(İmaj kredisi: Tom’s Guide)

Etkinleştirmek için, fotoğraf makinesini sürekli otomatik netlemeye (AF-C) ayarladım, İzleme’yi seçtim: Esnek Nokta’yı genişletin, izlemek istediğim kuşu seçmek için dokunmatik ekrana dokunun ve deklanşörü yarıya kadar basılı tuttum. Fotoğrafı çekinceye kadar kamera (veya her kare için otomatik netleme ve otomatik pozlama ile 11 fps’ye kadar yapabileceğiniz seri çekim modunda çekim yapıyorsanız bir dizi fotoğraf) titizlikle seçilen konuya odaklanır. A6100’lerin bu yeteneği, bir kuşu çerçeve boyunca yüzerken kolayca izlememe izin verdi. (Bu 16 atışlık patlamada tüylerin nasıl keskin kaldığını unutmayın.)

f / 5, 1/125 sn., ISO 100, 18-105 mm F4 G OSS zoom lens. Ayrıntıyı göstermek için kırpıldı. (İmaj kredisi: Sean Captain / Tom’s Guide)

Doğru renk

Gördüğünüz şey, a6100’ün renk sunumu ile elde ettiğiniz şeydir. Taze meyvenin natürmort, gerçek hayatta nasıl göründüğüyle hemen hemen aynı görünüyor. Uzun yıllardır sahip olduğum a6000’den böyle bir sadakat beklemeye geldiğim için bu şaşırtıcı değil. Aslında, renk performansı çoğu çekim koşulunda iki kamera arasında neredeyse aynıydı.

Cilt tonları daha iyi veya daha kötü için doğruydu. A6100 kış cildimi tüm soluk ihtişamıyla yakaladı.

f / 4,5, 1/50 sn., ISO 100, 16-50 mm güçlü zoom kitli lens (İmaj kredisi: Sean Captain / Tom’s Guide)

Renk, düşük ışıkla genellikle doğruydu, ancak a6100, fotoğrafları San Francisco’daki Grace Katedrali içindeki bu fotoğraflarda görüldüğü gibi gerçek hayatta göründüğünden biraz daha sıcak hale getiriyor.

Vurgularda ve gölgelerde hassas ayrıntılar

A6100, Sony’nin orijinaline göre vurgulama ve gölge ayrıntısı kalitesinde ince ancak fark edilir iyileştirmeler yapar. Geniş bir manzara çekiminde, örneğin, incecik bulutlar ince gölgeleme gösterir.

Düşük ışıkta, fotoğraf makinesinin geniş bir dinamik aralığı yakalama yeteneğinden etkilendim, parlak ışıklı saat ve süslü ışıklarda en azından biraz ayrıntıyı korurken St. Francis Hotel’in bu iç çekiminde gölgeleri oldukça açık tuttum.

f / 4.5, 1/20 sn., ISO 1250, 16-50mm güçlü zoom kitli lens (İmaj kredisi: Sean Captain / Tom’s Guide)

ISO 6400’e kadar düşük ışıklı görüntüleri temizleyin

A6100, ISO 51.200’e kadar daha yüksek bir itme kabiliyeti ile önerilen ISO 32.000 üst hassasiyete sahiptir. Pratikte, net çekimler için ISO’yu düşük tutmak istersiniz. Yaklaşık% 50’ye kadar tam boyutta görüntüler görüntülerken (çevrimiçi paylaşım için yeterince büyük), ayrıntı kaybı az olan ve renkte bozulma olmadan ISO 3200’e kadar görüntü yakalayabildim. Orijinal a6000’i ISO 1600’ün ötesine itmenizi önermem. (Yine, A6100 görüntülerinin nasıl biraz daha sıcak görüneceğini unutmayın.)

Geceleri sokakta, ISO 6400’de bir teleferik oldukça keskin bir görüntü yakaladım.

a6100 görüntü: f / 4,5, 1/40 sn., ISO 6400, 16-50mm güçlü zoom kitli lens (İmaj kredisi: Sean Captain / Tom’s Guide)

Keskin, incelikli video

Sabit otomatik odaklamanın yanı sıra, HD ve 4K videolar, koyu kahverengiden beyaza kadar değişen bu 1080 / 60p kuş klibinde görüldüğü gibi geniş dinamik aralıktan yararlanır. En açık renkli olanlar bile 1080p HD’de bu parlak, sabah geç saatte yapılan çekimle ilgili bazı ayrıntıları korur.

4K video, vurguları ve gölge ayrıntılarını iyi yakalar, ancak saniyede 30 kare sınırlama, bu sahnede daha hızlı hareketin bazılarını biraz dalgalı hale getirir.

İyi kullanım

A6000 serisi yıllar boyunca neredeyse aynı dış tasarımı korumuştur. Bu tasarım, kamerayı sabit tutmayı kolaylaştıran sağlam, sağ kavrama içerir. Çoğu kontrole ulaşmak kolaydır (Kayıt düğmesi hariç) ve bunlar diyafram ve enstantane hızı gibi ayarlamalar için biri sağ üstte ve a6100’ün sağ arkasında olmak üzere iki başparmak tekerleği içerir. Düğmeler yeniden programlanabilir, böylece en çok kullandığınız denetimlere kısayolları özelleştirebilirsiniz. Kameranın magnezyum alaşımlı kabuğunun yüksekliği ve sağlamlığı, bu cihazı çıkardığınızda güven verir. (Takviyeli plastik bir kabuğa sahip orijinal a6000’den sonra, sıradaki her modelde magnezyum alaşımı vardı.)

Parlak, net OLED vizör

Arka LCD ekranların gün ışığında görüntülenmesi zordur (ve a6100’lerin en parlak olanından uzaktır). Neyse ki, bu kamera çekimlerin parlak, nispeten net bir önizlemesini sağlayan kullanışlı bir OLED elektronik vizör içerir. 0,39 inç ve 1,44 milyon noktada, endüstriye lider olmaktan çok uzak. (Sony’nin üst seviye kamerası a6600’de vizörün 2,36 milyon noktalı OLED’si var). Ancak a6100, çekimleri parlak ışıkla çerçevelemek için çok daha iyi bir yol sağlar ve bir DSLR kameradan gelen insanlar için geçişi kolaylaştırır.

Mikrofon girişi

Yüksek kaliteli ses ile eşleştirilemezse, a6100’ün mükemmel videosu boşa gider. Orijinal a6000’in çok arayüzlü sıcak ayakkabısı birkaç Sony markalı mikrofonu barındırabilirken, a6100, onunla eşleştirmek istediğiniz herhangi bir üçüncü taraf mikrofonu destekleyen bir analog giriş jakına sahiptir.

Bu 4K kaynatma ördek videosu için Sony’nin XYST1M stereo mikrofonunu (140 $) taktım ve tüm gevezeliklerini harika bir şekilde yakaladı. (Yine, 4K’daki 30 fps sınırının hızlı hareketi nasıl dalgalı hale getirdiğini unutmayın.)

Ne sevmedim

Etkileyici arka cam

Etkili dijital vizörün aksine, a6100 Sony’nin ufacık, loş bir LCD dahil etme geleneğini sürdürüyor. 3 inç (diyagonal) ve 0,9 milyon noktada, özellikle parlak ışıkta kamera için neredeyse yeterli bir önizleme sağlar.

A6100’ün ekranı yaklaşık 90 derece aşağıya doğru eğilir, böylece kamerayı başınızın üstünde tutabilirsiniz ve özçekimleri veya video bloglarını çerçevelemek için yaklaşık 180 derece eğilir. Ancak, ileri bakarken, ekran kameranın üstünü neredeyse temizler ve arka vizörün üzerindeki büyük vizör lastiği ekranın bir köşesini engeller.

LCD dokunmatik bir ekran, ancak sınırlı bir anlamda. Örneğin, odak noktasını (otomatik odaklamayı izleme dahil) ayarlamak için meşgul olabilir, ancak meşgul, karmaşık menülerde gezinmek için dokunamazsınız. Rakip Fujifilm X-A7 – menü navigasyonu için dokunmatik kontrollere sahip, parlak, renkli, 3,5 inç, 2,7M-nokta LCD’ye sahip Sony’nin küçük ekranını utandırıyor.

Hareketli ekran menüleri

A6100 mükemmel özelleştirme seçeneklerine sahiptir, ancak bunları bulmak zor olabilir. Ana menüde her biri birden çok alt menüye sahip altı sekme bulunur. Örneğin, beyaz dengesini değiştirmek için ilk sekme altındaki 11 abonenin dokuzuna gitmeniz gerekir; gülümseme deklanşörünü etkinleştirmek için 11. alt ekrana gitmeniz gerekir. Arayüz bazen tutarlı bir menüden çok bir çamaşır yıkama listesi gibi hissettiriyor.

Ancak, bazı geçici çözümler vardır. Fn düğmesine basılması, odak modu, odak alanı, beyaz dengesi ve ölçüm modu gibi 11 ayara özelleştirilebilir bir kısayol listesi getirir. ISO veya pozlama telafisi gibi özellikler için önceden ayarlanmış kısayol düğmeleri de vardır. İsterseniz, diğer ayarlar için bunları yeniden programlayabilirsiniz.

Çok fazla karışıklıkla, a6100’ü en sık kullanmanız gereken kontrollere bir veya iki tıklamayla erişim sağlayacak şekilde yapılandırabilirsiniz, ancak bu önemli bir kurulum işlemi gerektirir. Sadece düğme yapılandırma seçeneğine erişmek, ikinci ana menü sekmesi altındaki sekizinci alt ekrana gitmeyi gerektirir. Eski fotoğrafları temizlemek için bellek kartını biçimlendirmek, beşinci sekmenin altındaki beşinci ekrana gitmenizi gerektirir. Sony, a6000’den beri bu genel arayüz yapısına sahipti ve yıllarca bu kameraya sahip olduktan sonra bile, menülere her girdiğimde hala kayboluyorum.

Korkunç yerleştirilmiş kayıt düğmesi

A6100, Sony’nin en kötü tasarım seçimine devam ediyor: neredeyse erişilemeyen bir Kayıt düğmesi. Kameranın üst arkasındaki, kamera askısı için delikli bir köşeye gömülü. Etkinleştirmek için kameradaki tutuşunuzu gevşetip küçük resminizi düğmeye sıkıştırarak kamera sarsıntısına neden olabilir ve tüm cihazı kavramanızdan kaçınabilirsiniz. Videoyu önemseyen herkes, kayıt işlevini deklanşörün yanındaki C1 düğmesi gibi başka bir düğmeye yeniden atamak isteyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir