Samsung Galaxy Z Flip incelemesi

Ben çoğu zaman oyunu gerçekten değiştirmek için bir şey gelmez, ancak Samsung Galaxy Z Flip bunu yapar, katlanabilir ekranları ana akıma yaklaştırır ve 2020 için flip telefonunu yeniden icat eder.

Yarısında katlanan ekranlar nihayet geçen yıl cihazın gecikmesine ve yeniden çalışmasına neden olan dayanıklılık sorunları nedeniyle rahatsız olan Galaxy Fold ile geldi.

1.300 £ ‘lık Galaxy Z Flip, Samsung’un kirazdaki önemli ikinci ısırmasıdır. Ve bu çok etkileyici bir şey.

Galaxy Z Flip’i açmak ve kapatmak pürüzsüz ve bağımlılık yaratan bir deneyimdir.

Kare bir tablete açılan uzun bir akıllı telefon yerine Galaxy Z Flip, 2000’li yılların ortalarında olduğu gibi yarı telefonlara katlanan uzun bir akıllı telefon. Çalı hakkında dövmeyeceğim: Galaxy Z Flip’i katlamak ve açmak muazzam bir deneyim.

Menteşe açılır ve ekranı dizüstü bilgisayara benzer herhangi bir açıda tutar. Pürüzsüz ve güven verici derecede sağlam. Kolayca yapamayacağınız şey bir parmağınızla açmanızdır, ancak ekran oldukça kırılgan olduğu için muhtemelen yapmamalısınız – daha sonra.

Kapalı, telefon küçük lastik ayaklar ve iki ucu bir arada tutan mıknatıslar ile kompakt bir kama şeklidir. Kadınların yüklediği telefonlara genellikle işe yaramayan küçük cepler de dahil olmak üzere çoğu ceplere sığdırabileceksiniz.

samsung galaxy z flip incelemesi
Kapak ekranı, dokunduğunuzda saati ve diğer faydalı bitleri gösterir. Fotoğraf: Samuel Gibbs / The Guardian

Cihazın kapağında ana kameraya bitişik küçük bir 1,1 inç dikdörtgen ekran var. Sizi bekleyen bir şey varsa zamanı, pil şarjını ve küçük bir bildirim noktasını gösterir. Aydınlatmak için iki kez hafifçe vurun, müzik kontrolleri için sola, metin kaydırma ile hafifçe dokunup görebileceğiniz bildirim simgeleri için sağa kaydırın. İstediğiniz zaman yararlıdır, ancak göz ardı edilmesi de kolaydır, sizi bildirim yükünden biraz kurtarır.

Açın ve 6.7 inç ekran dikkat çekici. Samsung’un normal bir süper boyutlu akıllı telefonlarından biri gibi görünüyor ve hissediyor, ki bu bir uyarı dışında çok iyi bir şey: ortada bir kırışıklık var. Bunu hissedebilir ve ekranda bir yansıma alabilirsiniz ve görebilirsiniz.

samsung galaxy z flip incelemesi
Kırışıklığı ekranda ışık yansımalarında görebilirsiniz, ancak parlak içeriği ve videoları görüntülerken genellikle görünmezdir. Fotoğraf: Samuel Gibbs / The Guardian

Başparmağınızın altında ilk başta garip gelen şey hemen normalleşir. Ekran siyah olduğunda daha görünür, bu da Galaxy Z Flip’i karanlık modda daha kötü görünen ilk telefon yapar. Beyaz bir web sayfasına veya benzerine göz atarken bunu göremezsiniz.

Kırışıklık, bugün mevcut olan en büyük akıllı telefonlara rakip olan, ancak küçük, cepte bir pakete katlanan büyük bir ekrana sahip olmanın tavizlerinden biridir. Şimdilik değerli bir takas olduğunu düşünüyorum.

Güç düğmesi, telefonun üst yarısındaki ses düğmelerinin altına monte edilen hızlı ve doğru bir parmak izi tarayıcısı olarak iki katına çıkar.

Dayanıklılık endişeleri

samsung galaxy z flip incelemesi
Ekranda, katın yanlarında, ekranın arkasına kir girmesini önlemeye yardımcı olan T şeklinde kapaklar vardır. Fotoğraf: Samuel Gibbs / The Guardian

Ekran çalışıyor, harika görünüyor ve menteşe sağlam. 5.5 yıl boyunca günde 100 açıklık olan 200.000’den fazla kat için derecelendirilmiştir. Menteşe içinde toz ve kiri açıp kapatırken kelimenin tam anlamıyla süpürmek için naylon liflere sahiptir, katlanır parçanın kenarlarında kirin bu şekilde girmesini engellemeye çalışmak için plastik T şeklinde kapaklar bulunur.

Ancak ekranın dayanıklılığı üzerinde büyük bir soru işareti var. Tırnak içine gibi sert cisimlerle ekrana sertçe basmama tavsiyesi de dahil olmak üzere kutuya sarılmış bakım talimatları ile birlikte gelir; telefonu kapatırken başka bir şey katlamayın; telefon toza veya suya dayanıklı değildir; üzerine etiket veya ekran koruyucu koymayın; ve içinde mıknatıs bulunduğundan telefonu kredi kartlarından uzak tutun. Uyarılmadığınızı söyleyemezsiniz.

Cihazı test etmem için yalnızca üç iş günü verildi ve bu süre zarfında mükemmel çalıştı. Diğerleri bu kadar şanslı olmamıştı. Gerçekçi olarak, zaman testine dayanıp dayanamayacağını gerçekten bilmek için en az birkaç aylık günlük kullanıma ihtiyacınız vardır.

samsung galaxy z flip incelemesi
Menteşede gizli, cihazın arkasına toz girmesini önlemeye yardımcı olan bir dizi naylon liftir. Fotoğraf: Samuel Gibbs / The Guardian

Sonra cam ekranın çizilme direnci var: temelde yok. Katlanabilen ultra-ince cam kullanır, bu da dikkat çekicidir, ancak plastik bir tabaka ile kaplıdır ve delikleri dürtmek çok incedir. Ekran kapatıldığında oldukça iyi korunur, ancak aralarında kum elde etmek mümkündür. iki yarım, tırnağınızla sert iterken ona zarar verebilir.

Samsung, bir kerelik 99 £ / 119 $ ekran onarım hizmeti sunuyor, ancak bundan sonra 400 £ ‘lık bölgede ağır bir maliyete bakıyorsunuz.

Hepsi içinde 1.300 £ ‘lık bir cihazın hak ettiği saygıyla davranmanız gerekiyor ve o zaman bile başınız belaya girebilir. Akıllı telefonunuza nasıl davrandığınız konusunda hiçbir fikriniz yoksa, bu size göre değildir.

Özellikler

 • Ana ekran: 6.7 inç FHD + AMOLED Infinity Flex Ekran (425ppi)
 • Kapak ekranı: 1.1 inç AMOLED (303ppi)
 • İşlemci: Qualcomm Aslanağzı 855+
 • VERİ DEPOSU: 8GB RAM
 • Depolama: 256 GB (UFS 3.0)
 • İşletim sistemi: Android 10 tabanlı bir UI 2.1
 • Kamera: çift ​​arka kamera: 12MP geniş açı, 12MP ultra geniş açı, 10MP ön kamera
 • Bağlantı: 4G, nano sim + esim, Wi-Fiac, NFC, Bluetooth 5 ve GPS
 • Katlanmış boyutlar: 87,4 x 73,6 x 17,3-15,4 mm
 • Katlanmamış boyutlar: 167,3 x 73,6 x 7,2-6,9 mm
 • Ağırlık: 183g

Yaklaşık bir günlük pil ile sağlam performans

samsung galaxy z flip incelemesi
Kablosuz şarj dışında Galaxy Z Flip, diğer modern Android telefonlarda olduğu gibi USB-C gücünü kullanıyor. Fotoğraf: Samuel Gibbs / The Guardian

Galaxy Z Flip, Qualcomm’un 2019’un sonlarından itibaren en iyi seri çip olan Snapdragon 855+’ye sahip, bu yılın en iyi çipi Snapdragon 865’e sahip değil. Ayrıca 8GB RAM ve 256GB depolama alanına sahip. microSD.

Çok yönlü performans iyiydi. Snappy, hızlı ve pürüzsüz, Galaxy Note 10+’ye benzer, ancak aynı yonga setine sahip olmasına rağmen, OnePlus 7T Pro’nun en iyisi kadar hızlı değil. Sert mobil oyun oynuyorsanız, bu sizin için bir telefon değildir.

Pil ömrü sağlamdı, ancak geçen yılın en iyileri tarafından belirlenen standartlara uygun değildi. Galaxy Z Flip, orta ila ağır kullanım ücretleri arasında yaklaşık 27 saat sürdü.

Telefonu birincil cihazım olarak kullanırken, çok sayıda e-posta, mesaj ve push bildirimi, birkaç saat tarama, Bluetooth kulaklıklarla beş saat Spotify, 45 dakika Netflix ve yaklaşık 10 fotoğraf.

Galaxy Z Flip, tam şarj için iki saate kadar süren nispeten yavaş 15W şarj özelliğine sahip, ancak kulaklık seti veya akıllı saat gibi telefonun arkasından başka bir şey kablosuz olarak şarj etmek için kablosuz şarj ve kablosuz güç paylaşımına sahip.

Bir kullanıcı arayüzü 2

samsung galaxy z flip incelemesi
Bir UI 2, gelişmiş hareket kontrolü ile birlikte yönetmeyi kolaylaştıran uzun ekrandan en iyi şekilde yararlanır. Fotoğraf: Samuel Gibbs / The Guardian

Samsung’un Android 10 sürümü, geçen yıl Galaxy S10’da piyasaya sürülen One UI’nin bir evrimi olan One UI 2 olarak adlandırılıyor.

Bir UI 2, telefonun ekranını diğer Android sürümlerinin çoğundan farklı şekilde ele alır. Genel olarak üst yarısı bilgi görüntülemek içindir, alt yarısı ise dokunmanız ve etkileşim kurmanız gereken bitler için kullanılır. Galaxy Z Flip’ler olduğu sürece bir ekran için yararlı olan (bildirim çubuğu hariç) dokunmanız gereken bitlere ulaşmanıza yardımcı olan akıllı bir alan kullanımıdır.

Android 10’un hareketleri de: son kullanılan uygulamalar için aşağıdan yukarıya veya son kullanılan uygulamaları değiştirmek için aşağıdan yukarıya doğru kaydırın. Geri almak için her iki taraftan içeri doğru kaydırın. Büyük ekranlı telefonlarda kullanımı basit, hızlı ve kolaydır.

Samsung ayrıca, son 10 yılda Android güncellemelerinin hızında büyük adımlar attı ve Android 10 tabanlı One UI 2’yi Google tarafından piyasaya sürülmesinden yaklaşık üç ay içinde Galaxy S10 hattına bir güncelleme olarak getirdi.

Genel olarak, One UI 2, kullanışlı eklemeler ve daha da önemlisi, rakibin Huawei’nin ABD ticaret yaptırımları nedeniyle kullanmasının yasaklandığı tam Google uygulama ve hizmetler paketi ile kullanımı hoş bir Android biçimidir.

Kamera

samsung galaxy z flip incelemesi
Standart, düz kamera uygulaması, Galaxy Z Flip ile fotoğraf çekmenin sadece bir yoludur. Fotoğraf: Samuel Gibbs / The Guardian

Galaxy Z Flip’in arkasında iki adet 12 megapiksel kamera, biri normal ve biri ultra geniş ve bir adet 10 megapiksel selfie kamera var.

Arka kameralar iyi ancak sınıf lideri değil. Ana kamera, iyi ışıkta mükemmel fotoğraflar çeker, HDR modunun eklenmesiyle yüksek kontrastlı sahnelerle nispeten iyi ilgilenir, ancak hafif ışık koşullarında mücadele etmeye başlar. Bir tiyatro fuayesinde çekilen görüntüler biraz tahıl ve gürültüden muzdaripti.

Benzer şekilde, otomatik Gece Modu yardımcı olmasına rağmen, kamera en iyi düşük ışık performansına sahip değildir. Ultrawide iyi ışıkta harika çalışıyor, ancak bir telefoto kamera eksikliği hayal kırıklığı yaratıyor.

Selfie kamera makul, iyi aydınlatmada ayrıntılı görüntüler çekiyor, ancak yine de orta ışıkta zorlanıyor ve beklenmedik bir şekilde bulanık fotoğraflar üretiyor. Telefonu kapatarak, ana kamerayı getirmek için güç düğmesine iki kez basarak daha iyi sonuçlar aldım, bu da kapak ekranında küçük bir önizleme gösteriyor.

samsung galaxy z flip incelemesi
Galaxy Z Flip’i destekleyin, selfie kamerayı açın ve geri sayım sayacını başlatmak için elinizi gösteren kamerayı çekin, garip kol açıları gerekmez. Fotoğraf: Samuel Gibbs / The Guardian

Samsung’un kamera uygulamasında bir sürü hile var. En ilginç olanlardan biri “tek çekim” modudur. Deklanşör düğmesine basın ve yeterince seçeneğiniz olduğunu düşünene kadar çalıştırın. Kamera, fotoğrafları, videoları çeker ve bir kerede gifler üretir, sonunda en iyi olanı seçip seçebileceğiniz bir içerik portföyü gösterir. Neyin en iyi çalışacağından emin değilseniz, bu mod tam size göre.

Ayrıca telefonu kısmen kapatarak destekleyebilir ve bazı ilginç sonuçlar üreten geçici bir tripod olarak çalışan selfie kamerayı veya ana kamerayı kullanabilirsiniz.

Genel olarak Galaxy Z Flip, kullanımı eğlenceli bir kameradır, ancak ödül kazanmaz. Yeterince iyi, sadece en iyisi değil – ama burada ödediğiniz şey bu değil.

Gözlemler

samsung galaxy z flip incelemesi
Video en iyi ekran düzüyle izlenir, ancak bir masa veya masada eller serbest izlemek için telefonu hafif bir bükülme ile destekleyebilirsiniz. Fotoğraf: Samuel Gibbs / The Guardian
 • Galaxy Z Flip, çoğu modern akıllı telefonun aksine suya veya toza dayanıklı değildir
 • Kulaklık soketi yok
 • Selfie kameranın konuştuğu ekrana bir dalış hissedebilirsiniz
 • Telefonun altında sadece bir hoparlör var
 • Cam arka kısımlar ile toz ve kılları tutan telefonun çerçevesi arasında küçük boşluklar var.
 • EE’nin 4G ağındaki aramanın her iki ucunda da arama kalitesi mükemmeldi

Fiyat

Samsung Galaxy Z Flip fiyatı 1.300 £ ve siyah veya mor renkte mevcut.

Thom Browne Edition’ın bir parçası olarak Galaxy Buds +, bir Galaxy Watch Active2 ve diğer parçaları 2.280 £ karşılığında özel bir renk versiyonu mevcuttur.

Karşılaştırma için, Galaxy Fold’un fiyatı 1.900 £ ve Motorola Razr sadece EE aracılığıyla ayda 94 £ ‘dan başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor. Samsung’un katlanmayan Galaxy Note 10+ fiyatı 999 £.

Karar

Samsung Galaxy Z Flip, akıllı telefonun olası bir geleceğine çekici, arzulanan bir görünüm.

Kompakt bir kareye katlanan büyük bir telefon, şaşırtıcı bir şekilde kullanımı hoş, cebe daha kolay ve sizinle telefonunuz arasında biraz mesafe katmanın avantajına sahip. Açmak ve kilidini açmak, geleneksel bir düz telefona bakmaktan çok daha kasıtlı bir eylemdir ve potansiyel olarak aşırı bildirimden kaçınmanıza yardımcı olur.

Harika görünüyor, öne çıkmanızı sağlıyor ve birinci sınıf, son teknoloji ürünü gibi sağlam hissettiriyor. Heyecan verici, farklı ve zevkle dokunsal. Ama bununla sadece üç iş günü geçirdikten sonra, size mesafenin gidip gitmeyeceğini söyleyemem. Galaxy Z Flip’in dayanıklılığını gerçekten test edecek tek şey aylık kullanımdır.

Farklı bir şey istiyorsanız 1.300 £ Galaxy Z Flip’i satın alın, ancak yalnızca dayanıklılığını çevreleyen belirsizliği giderebiliyorsanız. Üç yıl sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz, ancak o zaman alamayabilirsiniz. Sadece zaman gösterecek. Ancak, çoğu Galaxy Z Flip’e benzeyen sıkıcı metal ve cam levhaların denize bakarken, bir tane istiyorum ve belki de siz yaparsınız.

Artıları: ikiye katlanan bir ekran, büyük ekran cepte taşınabilir, kendi başına duruyor, iyi kamera, gün + pil ömrü, heyecan verici ve farklı, Bir UI 2, iyi hareketler, kablosuz şarj ve güç paylaşımı, nano sim ve esim

Eksileri: dayanıklılık bilinmeyen, toz veya su direnci yok, yüksek maliyet, kulaklık soketi yok, telefoto kamera yok, genişletilebilir depolama yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir