Nokia 7.2 İnceleme – PhoneArena


özet

Nokia 7.2, büyük ekranlardan ve temiz Android yazılımından hoşlananlara hitap eden sağlam, uygun fiyatlı bir akıllı telefon. Yazma sırasında 330 $ ‘a mal olur, bu da onu alt orta sınıf kategorisine yerleştirir.

Ancak hata yapmayın, Nokia 7.2 ile ödediğiniz parayı alıyorsunuz. Bu hoş olmayan sürprizlerle karşılaştığınız anlamına gelmez; sadece aksi takdirde bu sevimli yakışıklı hiçbir merak beklenmelidir anlamına gelir.

Tasarım ve Sergileme

Stil olarak, 7.2, biraz alt uçlu kardeşi Nokia 6.2 ile tamamen aynı görünüyor. Tek iki fark, Nokia 7.2’nin siyah ve buz mavisine ek olarak Camgöbeği yeşil renkte mevcut olması ve 7.2’deki arka cam panelin normal parlak bir cam yerine buzlu (mat) olmasıdır. “İskandinav serin” olarak adlandırılan tasarım, basit ama çekici çizgileriyle gerçekten harika. Nokia / HMD, cihazı çevreleyen plastik çerçeveden büyük bir anlaşma yapıyor, muhtemelen gerçek metal kullanmadığı olası eleştiriyi dengelemek için bir araç olarak, ama gerçekten çok hoş ve sağlam bir plastik.

Bununla birlikte, arkadaki mat cam nedeniyle, Nokia 7.2 eldeki inanılmaz kaygan bir telefon. Birçoğu muhtemelen bir dava ile kullanmayı tercih edecek (daha da devasa hale getirecek), bu yüzden belki de büyük bir sorun değil.

6,3 inç IPS LCD ekran çok yüksek, FHD + çözünürlüğe sahiptir ve hoş bir genel görüntü kalitesi sunar. Ne yazık ki aşırı doymuş, düzeltilmesi imkansız gibi görünüyor, ama ona bakmaktan aldığımız baskın his olumlu. Ekran neredeyse kenardan kenara yayılır ve üstte küçük bir damla damla şeklinde çentik bırakır.

Telefon, “HDR” içeriğine “yüksek kalitede” normal video içeriği gibi bazı ilave görsel hileler yapabilir ve ayrıca uygulamaya bağlı olarak genellikle daha keskin bir görüntü için kontrast ve keskinlik gibi belirli parametreleri artırabilir. Sonuçlar kullanışlılığa göre değişir. Bununla birlikte, Apple’ın Gerçek Tonuna benzer şekilde, ortam sıcaklığına göre renk sıcaklığını otomatik olarak ayarlamak için güzel bir özellik vardır.

Kamera ve Ses

Nokia 7.2’nin arkasında ana 48 MP kamera, ultra geniş açılı 8 MP bir ve 5 MP derinlik kamerası bulunan üçlü kamera kurulumu var.

Yüksek çözünürlüklü sensör sayesinde, ortaya çıkan 12 MP fotoğraflar tatmin edici detaylara sahiptir (4 pikseli 1 üstün piksele birleştirir, böylece 48 MP sensör 12 MP görüntüler üretir). Dış mekan çekimleri hoş bir genel renk dengesine sahip, genellikle iyi görünüyorlar. İçeride, kameranın bazen soğuk tarafa doğru hafifçe eğilme eğiliminde olduğu için aldığı renk kararları ile tam olarak ikna olmadık. Bu kameranın üstün görünmediği bir alan, genellikle daha uygun fiyatlı telefonlarda iyi kameralarda olduğu gibi dinamik aralıktır.

İkincil, ekstra geniş kamera 8 megapikseldir ve daha düşük kalitede daha yumuşak görünümlü çekimler yapma eğilimindedir. Kötü değiller, ancak iç mekanlarda veya düşük ışıkta kullanıldığında çok iyi performans göstermeyeceklerdir.

Selfie kamerasının çözünürlüğü yetersiz olan Nokia 6.2’den farklı olarak, 7.2, 20 MP öne bakan bir snapper ile geliyor ve bu, yeterli ayrıntı yakalamada oldukça iyi görünüyor. Ne yazık ki, 6.2’de olduğu gibi, cilt tonları genellikle soluklaşır ve bu da ideal selfie çekimlerinden daha azını yapar.

Video kaydı ana arka kamera kullanılarak 4K çözünürlüğe kadar yapılabilir ve elde edilen görüntüler iyi görünür. Üst düzey akıllı telefonlardan 4K kayıtlar kadar etkileyici veya stabil değil, ancak mükemmel bir şekilde kullanılabilir. Ultra geniş açılı atıcıyı kullanarak yakalayabileceğiniz 1080p video için bu söylenemez, çünkü ‘iyi’ sayılmak için yeterli ayrıntı ve çözünürlükten yoksundur.

Nokia 7.2, oldukça vasat ama işi yapan tek, alttan ateşli bir hoparlöre dayanıyor. Değeri ne olursa olsun, ses çok çirkin veya sinir bozucu değil.

Kablolu bir handsfree olarak çalışabilecek bir dizi kulaklık vardır, ancak onlardan gelen ses oldukça kötüdür. Müzik dinlemek için uygun değiller.

Verim

Nokia 7.2’nin gövdesinde çalışan Snapdragon 660. Bu noktada, sekiz çekirdekli CPU hiçbir şekilde bir çığlık değil, ancak burada kabul edilebilir bir performans sergiliyor. Biraz daha ucuz Nokia 6.2’deki SD 636 biraz halsiz hissediyor, ancak 7.2’deki 660 bir veya iki çentik daha hızlı ve bu da deneyimi makul kılıyor.

GPU, Adreno 512’dir. AFK Arena ve Mortal Kombat gibi birkaç popüler oyunu denemek, telefon için herhangi bir sorun yaratmadı.

Pil ömrü

Nokia 7.2’yi batarya ömrü testimizden geçirdik ve 8 saat 20 dakika ile oldukça iyi performans gösterdi. Bu, rakip Moto G7 ve Galaxy A50’den biraz daha düşük, ancak yine de 7.2’nin 3500 mAh meyve suyu paketinden normal bir kullanım günü alacağınız anlamına geliyor.

% 0 – 100 arasındaki tam şarj, birlikte verilen şarj cihazı ile tam olarak 2 saatte çok acı verici değildir, ancak yine de, bu bekleme süresinden yaklaşık 20 dakika uzakta tıraş edebilen doğrudan rakiplerinden biraz daha yavaştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir