Huawei’nin 5G Ağ Ekipmanı Üretimi

ABD tedarik zincirinden yasaklanmak Huawei’yi öldürmedi ve şirket geçen yıl yaklaşık 240 milyon telefon teslim etmeyi başardı. Şirketin Samsung’u üstlenmesi yeterli olmasa da, Apple’ın önünde ikinci sırada yer aldı. Trump yönetimi Huawei’yi kapatamazken (ve ABD’de şirkete zarar vermek için kollarında başka bir şey var), aynı zamanda koronavirüs olarak bilinen ölümcül salgın da olamaz.

Reuters’e göre, Huawei bugün 5G ağ ekipmanının üretimi devam ettikçe fabrikalarının bir kez daha uğultu yaptığını açıkladı. Şirket kendi fabrikalarında 5G ağ donanımı üretmektedir. Bugün Londra’da, Huawei’nin 5G ağ ekipmanının başkanı Yang Chaobin, dağınık İngilizce’de, “Virüsün patlak vermesinden bu yana biraz zaman geçti ve aslında tüm Huawei fabrikaları üretime devam etti ve şu anda 5G ekipmanı Huawei’de üretiliyor Büyük tedarikçiler de üretime devam ettiler, bu nedenle müşterilerimize arzın hiçbir etkisi yok. “

ABD, Nokia ve Ericsson gibi Huawei rakiplerini desteklemek istiyor

Huawei’nin 5G ağ ekipmanı, sürekli olarak firmanın komünist Çin hükümeti ile olan bağlarından endişe eden ABD yetkililerinin aklında. Endişe, ülkedeki yasalar uyarınca Çin hükümetinin Huawei adına kendi adına istihbarat toplamasını talep edebileceğidir. Bunu yapmak için, eyaletteki milletvekilleri Huawei’nin ağ ekipmanlarının bilgi toplayan ve Pekin’e gönderen arka kapılar içerdiğini söylüyorlar. ABD’nin bu iddiayı yaptığı her seferinde bir nikel ve bir Huawei yetkilisinin verdiği her inkâr için bir nikelimiz olsaydı, Jeff Bezos kadar zengin olurduk.

Bu arada ABD, Huawei’ye Nokia ve Ericsson’un Çinli üreticiden biraz iş almasına yardımcı olacak bir plan bulmak için ateşli bir şekilde çalışıyor. Ancak Huawei,% 28’lik bir paya sahip olan dünyanın en büyük ağ ekipmanı üreticisidir ve iki İskandinav firmasında bir ila iki yıllık teknolojik liderliğe sahiptir. Buna ek olarak, Huawei’nin Çin’in devlet bankasıyla bağları, müşterilere cömert finansman koşulları sunmasına izin veriyor.

ABD’nin ortaya koyduğu bazı fikirler arasında Nokia ve Ericsson’a ucuz para sağlamak da var. Başsavcı William Barr tarafından ortaya atılan bir başka fikir, ABD’yi iki ağ şirketinde hakim bir hisse edinmeye çağırdı, ancak bu deneme balonu Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından hızla düşürüldü.

Birkaç hafta önce, Beyaz Saray ekonomi danışmanı Lawrence Kudlow Huawei’nin bazı donanımlarının yazılımla değiştirilmesi. Kudlow, bir televizyon izleyicisine “Dell ve Microsoft artık çok sayıda cihazın yerini alacak yazılım ve bulut yetenekleri geliştirmek için çok hızlı hareket ediyor” dedi. Danışman, “Büyük resim konseptinin, tüm ABD 5G mimarisi ve altyapısının Amerikan şirketleri tarafından yapılması olduğunu açıkladı. Buna Nokia ve Ericsson da dahil olabilir, çünkü büyük ABD varlıkları var.” Geçtiğimiz yıl, Trump yönetiminin Amerikalı ağ şirketleri Cisco ve Oracle ile Huawei’ye karşı rekabet etmeleri için bir araya geldiği bildirildi. Her iki şirket de başlamak için çok fazla para ve zaman alacağı fikrini reddetti.

ABD, 5G ağlarını kurarken Huawei’nin ekipmanlarını kullanmamaları için müttefikleriyle yalvarıyor. Avustralya ve Japonya bu uyarıyı Almanya ve İngiltere takip etmedi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson temelde omuzlarını silkti ve “alternatifler neler?” Diye sordu. İngiltere, Huawei parçalarını ağın “hassas alanlarından” uzak tutacağını söyledi.

Amerikalı yetkililer koronavirüsün diğer şirketlere Huawei’den iş çıkarma fırsatı vermesini umuyorlarsa, bu kartlarda görünmüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir