HP Smart Tank Plus 651 Yazıcı incelemesi

HP Smart Tank Plus 651 ($ 449), devam eden mürekkep maliyetlerini önemli ölçüde azaltmak için tasarlanmış inkjet hepsi bir arada yazıcıdır. Mürekkep kartuşlarını kullanmak yerine – en iyi hepsi bir arada yazıcılar – dört mürekkebi şişeden alırsınız ve her mürekkebi ilgili yüksek kapasiteli tanka dökersiniz. Mürekkep tankları, ön paneldeki dört pencereden görülebilir, böylece mürekkep düzeylerinizi her zaman görebilirsiniz.

Bu mürekkep tasarrufu sağlayan tasarım, sayfa başına daha düşük fiyatlar sunan yeniden doldurulabilir mürekkep tankları kullanan Epson EcoTank gibi rakip yazıcılara benzer. HP’nin Smart Tank Plus için yaptığı gibi Epson, kolay doldurma ve bol miktarda ön değer için EcoTank yazıcılarıyla mürekkep şişeleri gönderir. Brother INKvestment serisi, aksine, elle doldurulmuş mürekkep tankları yerine yüksek kapasiteli mürekkep kartuşları kullanır, ancak bu yazıcı aynı zamanda işletme giderlerini azaltmayı amaçlar. Görmekten memnuniyet duyduğumuz bir trend, çünkü yazıcı sahipliğinin en büyük baş ağrısından ikisine hitap ediyor: mürekkep maliyetleri ve mürekkep değiştirme için kesinti süresi.

HP Smart Tank 651 tasarımı

Yazıcı, toplam 62 $ değerinde dört tam kapasiteli mürekkep şişesi ile birlikte gelir. Siyah mürekkep 6.000 sayfaya, renkli mürekkepler (mavi, kırmızı ve sarı) 8.000 sayfaya kadar derecelendirilmiştir. 200 ila 500 sayfalık önerilen aylık sayfa hacmine bağlı kalırsanız, yedek mürekkep satın almanız biraz zaman alacaktır.

(Resim kredisi: HP)

Çok düşük mürekkep maliyetleri sunan mürekkep tankları dışında, mürekkep püskürtmeli hepsi bir arada yazıcı için beklediğiniz özellikler budur. Smart Tank Plus 651 yazdırır, kopyalar, tarar ve fakslar. Arkasında dikey 100 yapraklık kağıt giriş tepsisi ve önde, altta 30 yapraklık çıkış tepsisi vardır. Tepsiyi dışarı çektiğinizde, çıktıların yere düşmesini önlemek için bir yakalama yayılır.

Kontrol paneli 2,2 inç tek renkli dokunmatik ekran ve onu çevreleyen birkaç dokunmaya duyarlı düğmeden oluşur. Faks numaralarını girmek için 10 tuş takımı yoktur, ancak küçük dokunmatik ekranı kullanabilirsiniz. Fiziksel düğmelerin olmaması nedeniyle, bilgisayardaki HP Smart uygulamasını kullanarak faks göndermek isteyebilirsiniz. Bir iOS veya Android cihazdaki uygulamayı kullanarak da faks gönderebilirsiniz.

Smart Tank Plus 651, tarayıcı kapağında yerleşik bir otomatik belge besleyiciye (ADF) sahiptir ve en fazla 35 sayfa alabilir. (Biraz daha az pahalı olan HP Smart Tank Plus 551’in tarayıcısı yoktur, ancak incelediğimiz modelle aynıdır.) Tarayıcı camı, letter boyutlu belgeleri alabilir ve legal boyutlu belgeler ADF aracılığıyla taranabilir. Kapağın menteşeleri kapağı dar bir açıda tutmaz; kapağın kendini desteklemesi için tam 90 derece kaldırmanız gerekir. İki taraflı baskı yapmak için dupleksleyici yoktur.

Smart Tank Plus 651, bir mürekkep püskürtmeli yazıcı için biraz büyüktür ve kağıt tepsileri uzatılmadan 17,6 x 14,7 x 7,8 inç boyutlarındadır. Ayrıca tarayıcı kapağını kaldırmak için dikey boşluk da isteyebilirsiniz. Çift bantlı Wi-Fi’ye ek olarak, arkasında bir USB 2.0 bağlantı noktası var.

HP Smart Tank 651 baskı hızı

Smart Tank Plus 651, beş sayfalık metin dokümanımızı 35,1 saniyede yazdırdı. Bu, ortalama 34 saniyeden biraz daha yavaştı. Epson EcoTank ET-4750Doldurulabilir mürekkep tanklarına da sahip olan belge, belgeyi 26,1 saniyede yazdırdı.

(Resim kredisi: HP)

Smart Tank 651, altı sayfalık renkli karışık metin ve grafik PDF yazdırmak için 3 dakika 30 saniye sürdü. Bu, dakikada 1,7 sayfalık (ppm) son derece yavaş bir hızdır. Bu süre ortalamadan bir dakikadan daha yavaştı. Karşılaştırıldığında, Epson EcoTank ET-4750 aynı belgeyi sadece 1 dakika 22 saniyede veya 4,4 ppm’de yazdırdı.

Fotoğraf baskısı da ortalamadan daha yavaştı. Mektup boyutundaki test fotoğrafımız 4 dakika 45 saniyede basılmıştır – ortalamadan 8 saniye daha yavaştır. Epson EcoTank ET-4750, 5 dakika ve 4 saniyede daha yavaştı.

Smart Tank 651, 2 x 4 saniyede 4 x 6 inç parlak bir fotoğraf bastı. Bu, Epson ET-4750’nin 2 dakika 13 saniyelik süresinden daha hızlıydı. Ancak, küçültülmüş (ve çok daha ucuz) HP Tango X, 4 x 6 inçlik bir anlık görüntüyü 1 dakika 15 saniyede çok daha hızlı bir şekilde yazdırdı.

HP Smart Tank 651 kopyalama ve tarama hızı

Kopyalama hızları hayal kırıklığı yarattı. Renkli bir belgenin tek bir sayfasını ortalamanın beş katından fazla kopyalamak Akıllı Tankın 3 dakika ve 25 saniye sürdü. Belgenin tam sayfa renkli bir grafik veya daha küçük renkli bir grafik içeren çok daha az yoğun bir metin sayfası olması önemli değildi; kopyayı oluşturmak her zaman yaklaşık 3,5 dakika sürdü. Bu, sadece 37 saniyenin ortalamasına kıyasla çok hayal kırıklığı yarattı.

(Resim kredisi: HP)

Belgeleri siyah beyaz kopyalamak daha hızlı değildi; aslında, ortalamadan altı kat daha yavaştı. Smart Tank bir metin sayfasını 2 dakika 12 saniyede kopyalarken, rakip modeller aynı görevi ortalama 20,8 saniyede hızlı bir şekilde yaptı.

Smart Tank 651, beş sayfalık bir metin belgesini kopyalamak için ADF kullanılırken de yavaştı. Smart Tank’ın beş metin sayfasını kopyalaması neredeyse 11 dakika sürdü. Bu dakikada yarım sayfanın altında. 5 dakika içinde bir toplantı yapmaya çalıştığınızı ve beş sayfalık çalışma kağıdınızın bir kopyasına ihtiyaç duyduğunuzu düşünün; birden fazla kopyaya gerek duymayın. Karşılaştırıldığında, Epson EcoTank ET-4750 4.2 sayfa / dakika hızında 1 dakika 12 saniyede beş sayfa üretti. Kardeş INKvestment J805DW daha hızlıydı ve dakikada 6,8 sayfa hızında 44,2 saniyede beş sayfa sağladı.

Renkli tarama ortalama hızın yaklaşık yarısı kadardı. Smart Tank 651’in 8 x 10 inçlik bir fotoğrafın 600 dpi taraması için 2 dakika 16 saniye gerekiyordu. Ortalama 1 dakika 11 saniyede neredeyse yarısıdır. Epson EcoTank ET-4750, HP’den biraz daha hızlı ancak 1 dakika ve 42 saniyede ortalamadan daha yavaştı. Brother INKvestment J805DW ortalamadan daha hızlıydı ve taramayı 42.5 saniyede yaptı.

Yüksek fiyat etiketi göz önüne alındığında, Akıllı Tank çok daha ucuz modellerden önemli ölçüde daha yavaştır. 150 $ ile karşılaştırıldığında Canon Pixma TS9120 (bir Editörün Seçimi seçimi), Smart Tank 651 her testte önemli ölçüde yavaştı – bazı durumlarda birkaç kez daha yavaştı. Canon Pixma TS9120 17,3 saniyede renkli bir kopya yaptı ve HP 3 dakika 25 saniye sürdü. Beş sayfalık bir metin belgesinin kopyalanması HP’ye şaşırtıcı bir şekilde 11 dakika sürdü.

300 dpi çözünürlükte siyah beyaz olarak PDF’ye tarama, Smart Tank’ın ortalamayı geçtiği tek testti. HP yazıcı taramayı 8.3 saniyede yaptı ve Epson EcoTank ET-4750’yi (12.4 saniye) ve Brother INKvestment MFC-J805DW’yi (9.6 saniye) en iyi şekilde kullandı. Ortalama 12.2 saniye idi.

HP Smart Tank 651 baskı kalitesi

Smart Tank’ın baskı kalitesi genel olarak yüksekti. Metin belgeleri çekici görünüyordu. Harf formları keskin kenarlı, yeterince karanlıktı. Karşılaştırıldığında, Epson EcoTank ET-4750 biraz daha açık ve biraz gri görünen bir metin üretti.

(Resim kredisi: HP)

Güçlü koyu ve iyi doygun renklerle basılan grafikler. İnce detaylar keskin görünüyordu. Epson EcoTank ET-4750 ve Brother INKvestment MFC-J805DW, bazı bölgelerde HP’ler kadar keskin görünmeyen baskılar yaptı. Bu iki modelde ayrıca, HP’nin hoş bir kontrast oluşturan daha güçlü koyu tonları yoktu. Özellikle, HP beyaz metinleri çevreleyen kutulara güçlü bir siyah bastı ve baskılarına ekstra bir pop kazandırdı.

Doğal görünümlü renklerle ve bol miktarda ayrıntıyla basılmış parlak fotoğraflar. Karşılaştırıldığında, Epson ve Brother modelleri daha parlak kırmızılar ve sarılarla daha sıcak görünen baskılar yaptılar.

Ancak kopya kalitesi biraz hayal kırıklığı yarattı. Metin sayfalarının kopyaları, Epson EcoTank ET-4750’nin kopyaları kadar koyu olmayan, grimsi harf formlarıyla çıktı. Aynı şey renkli grafikler için de geçerliydi. HP Smart Tank, Epson ve Brother yazıcıların kopyalarından daha az renk doygunluğuna sahip dergi sayfaları yeniden üretti.

Smart Tank 651 yüksek kaliteli taramalar yaptı. Fotoğrafların taranması, doğal görünen renklerle çok keskin görünüyordu, ancak karanlık gölge alanlarında bazı ince detaylar kayboldu.

HP Smart Tank 651 mürekkep maliyeti ve verimi

Smart Tank’ın sayfa başına önemli ölçüde düşük maliyetleri etkileyici. Boya bazlı siyah mürekkebin maliyeti 16,99 $ ve 6.000 sayfa olarak değerlendiriliyor. Camgöbeği, macenta ve sarı mürekkeplerin her biri 14,99 ABD dolarıdır ve 8.000 sayfaya kadar dayanıklıdır. Sayfa başına maliyet, metin için yalnızca 0,3 cent ve renkli sayfalar için 0,8 cent’dir.

(Resim kredisi: HP)

Epson EcoTank ET-4750, sayfa başına benzer düşük maliyetler sunar: metin için 0,3 yüzde ve renk için 0,9 yüzde. Brother INKvestment MFC-J805DW yüksek verimli mürekkep kartuşları takılı olarak sayfa başına 1,2 sent (metin) ve 5 sent (renkli) maliyet sunar.

Bu mürekkep maliyetleri, mürekkep püskürtmeli yazıcılar için ortalamaların bir kısmıdır. Yüksek verimli kartuşlar takılı olsa bile, metin sayfalarında ortalama 4,6 sent mürekkep kullanılır ve renkli sayfaların yazdırılması 12 senttir.

Yine de, bu düşük baskı maliyetlerinin Smart Tank Plus 651’e daha ucuz bir model yerine 450 dolar harcamanın gerekip gerekmediği sorusu devam ediyor. (Epson EcoTank benzer şekilde pahalıdır, 500 dolar, Brother INKvestment MFC-J805DW’nin fiyatı 160 dolar.)

Smart Tank Plus 651, 200 ila 500 sayfalık önerilen iş döngüsüne sahiptir. Ayda 500 sayfa (günde yaklaşık 16 sayfa) yazdırırsanız, bu ilk yatırımı telafi etmeniz yaklaşık bir yıl alır. Yalnızca metin sayfaları yazdırırsanız, gerçek tasarrufları görmek için yaklaşık 4.150 sayfa gerekir (sekiz aydan biraz fazla, ayda 500 sayfada). Renkli sayfalar yazdırırsanız, aynı noktaya ulaşmak 6.900 sayfanın biraz üzerinde sürecektir. (Brother’ın renkli sayfalarının her biri 4.2 sent daha fazladır.) Ayda 500 sayfada tüm renkli sayfaların yazdırılması, yatırım getirisini görmek için yaklaşık 14 ay sürecektir.

HP Smart Tank 651 kurulum ve yazılımı

Smart Tank Plus 651’i kurmak basitti. Ambalaj bandını ve malzemelerini çıkardıktan sonra, çevrimiçi olarak kolay bir kurulum programı indirmek için talimatları izledim. Tam yazılım yüklemesinde takvimler, kitaplar ve diğer fotoğraf projelerini yapmak için OCR programı ve HP Photo Creations bulunur.

Windows 10’a kurulum, HP Scan ve HP Photo Creation, ayrıca sorun giderme ve sarf malzemesi siparişi için masaüstü simgeleri oluşturdu.

Wi-Fi kurulum sihirbazı, Smart Tank Plus 651’i ağıma koymak için ağ şifremi girmemi istedi. Küçük dokunmatik ekranda şifreyi girmek biraz hantaldı; Üç sayı veya harf seçimi için düğmelerdeki birden çok giriş arasında geçiş yapmak zorunda kaldım. Yönlendiricinizdeki WPS düğmesine basmanız için WPS kurulumu teklif edilmedi.

HP Smart uygulamasını aşağıdakiler için kullanabilirsiniz: iOS ve Android cihazlar. Smart Tank Plus 651 ayrıca Apple AirPrint’i de destekler ve Mopria sertifikalıdır.

Smart Tank yavaş çalışmaya başladı ve 40 saniye sürdü. Bununla birlikte, siyah beyaz bir kopya oluşturmak normal 2 dakika 12 saniyeden daha uzun sürdü; kopyanın üretilmesi 3 dakika 26 saniye daha aldı.

Sonuç olarak

HP’nin Smart Tank Plus 651’in en büyük satış noktası, mürekkep maliyetlerinin son derece düşük olmasıdır. Tasarrufların ilk yatırımı haklı kılıp kılmayacağı, ne kadar yazdırdığınıza bağlı olabilir. Fiyat için, bir dupleksleyicinin iki taraflı baskı ile kağıt kullanımını azaltmasını bekleyebilirsiniz – bu Akıllı Tankın sahip olmadığı bir şey. Epson EcoTank ET-4750Öte yandan, çok hızlı bir dupleksleyici sunar.

Yüksek fiyat etiketine rağmen, Smart Tank Plus 651 çok daha ucuz modellerden önemli ölçüde daha yavaştır – bazı durumlarda birkaç kez daha yavaştır. İlk yatırımınızı mürekkep tasarrufu yoluyla telafi etmek çok zaman ve sabır gerektirecektir.

Ancak en kaliteli baskılar ve taramalar beklemeye değer olabilir. Akıllı Tank Plus 651, kartın karşısında yüksek kaliteli metin ve grafik baskılarının yanı sıra etkileyici parlak fotoğraflar üretti. Taramalar çok ince detaylarla çekici görünüyordu. Bununla birlikte, bazı kopyalardaki kalite cansızdı.

Yüksek görüntü kalitesi ve düşük mürekkep maliyetleri en önemli önceliklerinizse ve yavaş performans için çok yüksek bir toleransınız varsa, HP Smart Tank Plus 651 denemeye değer olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir