Google Play Konum Verilerini Daha Güvenli Hale Getirdi

Google, Android 11 ve yeni bir Google Play güncellemesi ile Android kullanıcılarına konum verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlama sözü verdi.

Dün Google, Android 11’in, Apple’ın iOS’ta yaptığı gibi uygulamalara bir kerelik geçici erişim vermesine olanak tanıyan, tüketiciye yönelik yeni araçlar sunacağını açıkladı. Şimdi, bir Android geliştiricileri blog gönderisinde, şirket hareketin arkasındaki düşünceyi açıkladı.

Şirket şunları yazıyor: “Kullanıcılar sürekli olarak bize konum verileri üzerinde daha fazla kontrol istediklerini ve kötüye kullanımı önlemek için her türlü önlemi almamız gerektiğini söylüyor. Android’in başlangıcından bu yana, kullanıcıların konum verilerine erişmek isteyen herhangi bir uygulamaya açık izin vermeleri gerekiyor. ”

Google’ın Product Management Trust & Safety Direktörü Google Play’den Krish Vitaldevara, Android 10’un kullanıcıların bir uygulamanın yalnızca uygulama kullanımdayken konuma erişip erişemeyeceğini belirtmesine izin vererek işleri geliştirdiğini açıklamaya devam ediyor. Şimdi, Android 11’de bir sonraki adım geliyor.

Ekledi: “Şimdi Android 11’de konum gibi hassas verilere geçici bir kerelik izin verme yeteneği ile kullanıcılara daha da fazla kontrol veriyoruz. Kullanıcılar bu seçeneği belirlediğinde, uygulamalar yalnızca kullanıcı uygulamadan uzaklaşana kadar verilere erişebilir ve ardından bir sonraki erişim için tekrar izin istemeleri gerekir. ”

Vitaldevara, Google Play Store’da yapılacak bir güncellemenin arka plan konumuna gereksiz erişimi önlemeye çalışacağını da belirtti. Bunun nedeni, ortaya çıktığı gibi, arka plan konumu erişimi isteyen uygulamaların çoğunun buna gerçekten ihtiyaç duymamasıydı.

Geliştiricilerin, aşağıdaki parametrelere göre kullanıcının bulunduğu yere arka plan erişimi bile istemesi için yakında Google’ın onay formuna ihtiyacı olacaktır:

  • Özellik kullanıcıya net bir değer sunuyor mu?
  • Kullanıcılar uygulamanın arka planda konumlarına erişmesini bekler miydi?
  • Özellik uygulamanın temel amacı için önemli mi?
  • Arka planda konum bilgisine erişmeden aynı deneyimi yaşayabilir misiniz?

Süreç Nisan ayında başlar ve arka plan erişimini isteyen uygulamaların Kasım ayına kadar onaylanması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir