Gelecekteki JPEG’ler Blok Zincir Korumalı Olabilir

Her JPEG resim dosyasında, bir fotoğrafın kökenini doğrulayacak veya çürütecek blok zincir korumalı veriler olup olmadığını düşünün. Kavram sadece bir fikirden daha fazlası olabilir. JPEG’i oluşturan kuruluş, sahte haberleri işaretlemek ve görüntü hırsızlığıyla mücadele etmek için blockchain kullanmak istiyor.

Ortak Fotoğraf Uzmanları Grubu (JPEG), hem görüntüleyenlerin sahte bir fotoğrafı hızlı bir şekilde tanımlamasına ve fotoğrafçıların görüntü hırsızlığıyla savaşmasına yardımcı olabilecek standart bir blockchain oluşturma olasılığı hakkında geri bildirim almak için atölyeler düzenliyor. Aynı toplantıda Avustralya’nın Sydney kentinde, komite yapay zeka kullanan yeni bir JPEG sıkıştırma oluşturma olasılığını araştırmaya başladı.

Blockchain, değiştirilemeyen bilgileri depolamak için verileri kaydetmek için birden fazla bilgisayar kullanır. En yaygın olarak kripto para birimiyle ilişkilendirilen bu, fotoğrafçıların görüntü hırsızlığıyla mücadele etmesine yardımcı olmak için bir seçenek olarak verileri birden fazla konuma değiştirilemez bir şekilde kaydetmenin ilk kez önerilmiyor. KodakOne, görüntü hırsızlığı ve lisans görüntülerini tespit etmek için web tarayıcılarını kullanan bir sistemdir, ancak sistem KodakCoin’deki ödemelerle sınırlıdır.

Ancak, JPEG’in yapmak istediği, şifreleme, karma imzalar, filigran basma veya fotoğrafın meta verilerinin bir kombinasyonunu kullanan standart bir sistem oluşturmaktır. JPEG formatı yaygın bir şekilde kullanılır, standartlaştırılmış bir sistem oluşturmak, aynı şekilde, herkesin bir programa kaydolmadan erişebileceği yaygın olarak kullanılan bir sistem oluşturabilir. Bir standart oluşturarak, herhangi bir uygulama görüntüleri korumak için fotoğrafta yerleşik olan meta verileri kullanabilir – belki de böyle bir standartla, sosyal medya ağları görüntünün meta verilerini bile analiz edebilir ve yükleme sırasında sahte fotoğrafları tanıyabilir.

Bununla birlikte, anahtar kelime “yapabilir” dir – şu anda, komite sadece tartışma safhalarındadır ve böyle bir sistemin ne için kullanılabileceğini ve standardizasyonun bir parçası olması gerektiğini belirlemek için endüstri liderleriyle konuşmaktadır. Bununla birlikte grup, teknolojide “büyük potansiyel” belirlediklerini belirtti. Grup, 2018’den beri konuyla ilgili çalıştaylar düzenliyor, ancak son toplantılarında açık bir tartışma gerçekleştirdi.

Sahte haberleri tespit etmenin ve telif hakkı ihlallerini işaretlemenin yanı sıra JPEG, böyle bir sistemin gizlilik ve güvenlik uygulamalarıyla birlikte medya adli tıp için kullanılabileceğini önermektedir. En son tartışma, teknolojiyi akıllı sözleşmeler için kullanma olasılığını da ortaya koydu.

Sidney’deki toplantı sırasında, grup ayrıca yapay zeka kullanarak yeni bir standart JPEG sıkıştırması oluşturmayı keşfetti. Organizasyon şimdi A.I. dosya boyutunu düşürürken ayrıntıları koruyarak görüntü sıkıştırmada daha iyi bir iş çıkarabilir.

JPEG Komitesi toplantısı profesör Touradj Ebrahimi, “Görüntü sıkıştırmada yeni ve iyileştirilmiş çözümler bulma çabaları, JPEG’in kodlama için makine öğrenmesine dayanan yeni fırsatları keşfetmesine yol açtı” dedi. “Son 12 ay boyunca yapılan araştırmalar şeklindeki titiz analizlerden sonra JPEG, bir standardizasyon sürecini resmi olarak başlatmanın zamanının geldiğine inanıyor ve sonuç olarak, makine öğrenimine dayalı görüntü sıkıştırma için kanıt çağrısı yayınladı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir